Фітосанітарна обробка палет

з 1 березня 2005 року ввійшов в силу Міжнародний стандарт на санітарні та фітосанітарні заходи ISPM № 15 "Керівництво з управління пакувальним матеріалом з дерева, застосовуваним в міжнародній торгівлі". Після цього у всіх країнах світу введені в силу дії стандарту через національне законодавство.

При здійсненні експортно-імпортних операцій, відбувається фізичне переміщення вантажу між кордонами держав, разом з вантажем перетинають кордон і палети, піддони. Якщо це палети з деревини, то ця деревина може бути заражена різними шкідниками - личинками жуків, мікробами, цвіллю. Для захисту своєї території країни імпортери вимагають, щоб палети з деревини пройшли фітосанітарну обробку - знезараження деревини.

Види фітосанітарної обробки палет.

Фітосанітарна обробка палет проводиться трьома способами:

 1. Фумігація - це обробка деревини палет бромистим метилом. Зазвичай це роблять на стадії виготовлення палет. Заготовлену деревину, яка буде використовуватися для виробництва палет, обприскують розчином бромистого метилу, який повинен убити всіх шкідників і бактерії. Цей метод не позбавлений недоліку - дані палети, піддони не можна використовувати з харчовими продуктами.
 2. Теплова обробка деревини палет, піддонів. При цьому процесі, деревина для виробництва палет, піддонів витримується тривалий час (не менше 30 хвилин) в камері з високою температурою (не менше 56 ° С), де шкідники і мікроорганізми гинуть. Цей метод має велику собівартість і трудомісткість, важко налагодити масове виробництво. Тому популярність такого способу невисока.
 3. Найпоширеніший, на сьогоднішній день, спосіб фітосанітарної обробки деревини палет - Камерна сушка. В даному випадку деревину також піддають тепловій обробці, але більш високою температурою. У камеру завантажують древисину для виробництва палет, і тримають, при температурі більше 60 ° С, необхідний час, при відповідній вологості. Даний процес обробки повністю автоматизований і суміщений з процесом підготовки пиломатеріалу до подальшого виробництва - сушки, завдання деревині низького відсотка вологості. У деревину вставляють спеціальні датчики, для вимірювання вологості і температури, які сигналізують при досягненні норм, що регламентуються стандартом, і завершення процесу обробки.

fito palet

Европалет (палети, піддони вироблені за стандартом Європи) дерев'яні палети, обов'язково маркуються спеціальним клеймом. Даною клеймо підтверджує проходження фітосанітарної обробці палети по Стандарту №15. На даному клеймі позначена наступна інформація:

 • IPPC - абревіатура International Plant Protection Convention - Міжнародна конвенція по захисту (карантину) рослин;
 • UA - код країни виробника палет (Ukraine);
 • 59 - код регіону України;
 • ХХХ - код організацій, що виробляє палети, в основному номер ліцензії отриманої в фітосанітаних органах країни;
 • DB - позначення, що деревина для використання виробництва була зі знятою корою - (debarking);
 • HT - фітосанітарна обробка у вигляді термічної обробки - heat treatment;
 • KD - фітосанітарна обробка у вигляді камерної сушки - kiln-drying;
 • МВ - фумігація розчином бромистим метилом - methyl bromide;

Американські піддони виготовлені відповідно до основоположних принципів Міжнародного комітету із захисту рослин МСФМ15. ISPM 15 Це означає, що піддони виробляються відповідно до міжнародного кодом і можуть використовуватися для перевезення вантажів через міжнародні кордони.